Zastosowanie symulacji w różnych projektach szkoleniowych

Gry menedżerskie i skomplikowane fabuły ćwiczeń wykorzystuje się w ramach prowadzenia  szkoleń dla kierowników. W tym wpisie zdecydowałem się zaprezentować, na jakich kursach da się zastosować te nowatorskie sposoby dydaktyczne.
Wiele o szkoleniach realizowanych z wykorzystaniem symulacji nauczyłem się od Silvio Brawna, który jest światowej klasy trenerem dla firm. Wyczerpujące dane na temat efektywności tego rodzaju technik szkoleniowych czytelnik może znaleźć na specjalistycznych witrynach internetowych, dla przykładu:
Dedykowane Gry Strategiczne  Dla Trenerów
Jakie mogę wskazać typy szkoleń, w czasie których dobrze jest zaplanować gry i symulacje dla wyższej kadry zarządzającej?
Można wyróżnić  podstawowe typy szkoleń.
Sesje szkoleniowe dostępne dla każdego pracownika z każdej firmy dedykuje się do większości firm i instytucji. Są dobrowolne i kandydat na uczestnika wybiera sobie zakres szkolenia. Przedsiębiorstwo, w którym jest zatrudniony dość często zwraca mu wydatki sesji szkoleniowej.
Ordębny sposób podnoszenia kwalifikacji – kursy zamknięte – wsparte bywają diagnozą potrzeb danej organizacji oraz zorganizowane tylko do jej menedżerów i specjalistów. Te projekty szkoleniowe zwykle bywają projektowane trojako:
dział HR w danej organizacji rozpoczyna badanie luki szkoleniowej i opisuje w szczegółach projekt szkoleniowy,
organizacja zainteresowana szkoleniem opracowuje analizę i zatrudnia do prowadzenia szkolenia znanych doradców biznesu, którzy mają kompetencje w tym obszarze,
dział kadr przekazuje opracowanie diagnozy oraz przeprowadzenie szkolenia firmie szkoleniowej.
Joanna Drabik i Paweł Krzemiński w ich ostatniej publikacji wskazują podobieństwa pomiędzy wykorzystaniem gier w szkoleniu przeprowadzanym w trybie zamkniętym i otwartym.
W szkoleniu  ”open” nie planuje się badania zapotrzebowania na kompetencje przez uczestników szkolenia, lecz wybiera się odpowiednią metodę marketingową, która ma na celu zdiagnozować rozmiar zainteresowania na dany typ szkolenia.
Gry w projekcie nazywanym „close” używane są na skutek zapytania ofertowego organizacji, która zamawia szkolenie.
Dalsze szczegóły opiszę w następnym blogu
Damian Groźny
Twórca tego felietonu jest absolwentem kierunku matematyki Uniwersytetu Gdańskiego i studiów podyplomowych z zakresu  rachunkowości. Posiada tytuł Eksperta Wizerunku Osobistego KXX. Mieszka w Gdynii.  Od siedmiu sezonów uczy i pisze gry dotyczące obsługi klienta w branży „hutnictwo i przemysł ciężki”.

SŁOWA KLUCZOWE:
Symulacje Szkoleniowe
Kursy miękkie
Gry blended learning
Coaching
Gry dla przemysłu
Asertywność
Eventy firmowe
Narzędzia Instrukcje dla asesorów AC/DC

Dodaj komentarz