Zasady wymyślania gier dydaktycznych

Wymyślanie gier menedżerskich do projektu szkoleniowego bywa bardzo nieprzyjmne oraz angażuje duży zestaw odpowiednich umiejętności. Od dziecka dla zdrowia psychicznego musimy się bawić, uśmiechać się do ludzi i uczyć niezwykłych sytuacji życiowych. Gry i symulacje to powrót do dzieciństwa. Gry i symulacje można wykorzystywać w dużych wydarzeniach edukacyjnych stosując zamiennie z wykładem i dyskusją moderowaną.
W dzijszym wpisie przedstawię zasady przygotowania dobrej fabuły szkoleniowej. Każdy plan rozwojowy zyska niezastąpiony moduł merytoryczny. Wszyscy mówią o tym, iż trudno jest napisać strukturę takiej gry biznesowej. Symulacja biznesowa powinna posiadać określone moduły. Przypomniało mi się o nich, gdy odnalazłem w sieci taki serwis internetowy: Marketingowe Gry Biznesowe – Bibliografia
Gdy 4 tygodnie temu organizowałem projekt szkoleniowy używając grę biznesową, przyszło mi do głowy, aby napisać książkę na ten temat. Niżej zamieszczam parę reguł z zakresu opracowywania gier i symulacji biznesowych.

Zupełnie na początku musisz obmyśleć, jaki temat musi być omówiony w czasie gry szkoleniowej. Znam pewne tematy, które są bardzo intrygujące: techniki zarządzania, planowanie kariery, zaopatrzenie i sprzedaż, zarządzanie produkcją, zarządzanie personelem.

W dalszej kolejności idź do sklepu dla dzieci i odnajdź w swoich skarbach gadżety z epoki przed ukończeniem 10 roku życia. Na stoisku dla dzieci koniecznie rozważ to, aby zakupić: klocki, układanki, misie, modele pojazdów oraz różne drobne gadżety dla dzieci. Te rzeczy będą przydatne do napisania harmonogramu symulacji dla menedżerów.

Potem przemyśl fabułę symulacji edukacyjnej. Zapisz ją na kartce i zagraj w nią z przyjaciółmi. Ludzie, którzy zagrają jako pierwsi podpowiedzą poprawki.

Należy też w grze szkoleniowej zaplanować niespodziewane sytaucje, różne „fajerwerki” czy też wygrane.

W kolejnym artykule przedstawię skrót programu symulacji biznesowej.

Andrzej Nowy
Autor tego artykułu jest absolwentem wydziału nauk o ziemii Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów podyplomowych z dziedziny  sozologii. Posiada tytuł Coacha  MUN. Buduje swoją karierę w Radomiu.  Od osiemnastu lat szkoli i kreuje gry odnoszące się do oceny pracowniczej w sektorze „hotelarstwo i gastronomia”.

HASŁA:
Symulacje Negocjacyjne
Treningi dla pracowników
Gry tworzone na miarę
Lider i menedżer
Gry dla przemysłu
Asertywność
Szkoła dla trenerów
Opracowania dla asesorów AC/DC

Comments are closed.