Zarządzanie czasem w działalności menedżerskiej

Zarządzanie czasem to ważny temat na szkoleniach dla menedżerów. W ubiegłym sezonie szkoleniowym poprowadziłem projekty szkoleniowe z tego zakresu tematycznego. Ludzie, którzy w nich uczestniczyli dali mi wiele inspiracji, aby napisać ten tekst.
W ostatnich miesiącach liczba zadań menedżerów niezwykle się zwiększyła. Kierownicy starają się być sprawni i skuteczni w swoich działaniach, dlatego zarządzanie ich rozkładem czasu jest dość skomplikowane. W tym miejscu przedstawiam rezultaty projektów badawczych „zarządzanie aktywnością kierowników”. Więcej informacji znalazłem tu:
Szkolenia Prowadzenie Inspirujących Przemówień
Fakty z obszaru zarządzania czasem przez kierowników liniowych i sztabowych są takie:
1. Jedynie 17 proc. kierowników projektów lub zespołów nie uskarża się na brak czasu.
2. Ci, którzy są przeciwnego zdania potrzebują 3 godziny czasu dodatkowego.
3. Większość kierowników uskarża się na stały deficyt zasobów czasowych.
4. Dniowy okres pracy badanych kierowników i dyrektorów oddziałów kształtuje się od ośmiu do 13 godzin.
5. Nadmiernie rozczłonkowany jest czas aktywności. Daje to w efekcie gorsze wyniki w pracy oraz brak możliwości skoncentrowania się.
6. Menedżerowie realizują od trzydziestu do kilkuset różnych czynów prostych w ramach dniówki na przykład wydawanie poleceń, wyjazdy do klientów z partnerami biznesowymi, rozmowy z udziałowcami, pisanie dokumentów, rozmowy telefoniczne, poczta elektroniczna, wizyty itd..
7. Średnio menedżerowie kończą z sukcesem dwadzieścia siedem proc. zamierzonych czynności.
8. Obszar patrzenia na sprawy z lotu ptaka w trakcie dnia menedżera to 4-10 procent.
9. Na pracę w zespole (dla przykładu zebrania, spotkania okazjonalne, szkolenia, konsulting, analizowanie rynku itp.) kierownicy planują 40-60% zasobów czasowych, znikomy obszar rezerw czasowych przeznaczają na doskonalenie swoich kwalifikacji oraz patrzenie na firmę z lotu ptaka.
10. Straty czasu dyrektorów wynoszą od pięciu do piętnastu procent dnia pracy.
W innym artykule opiszę kolejne obszary tematyczne oferty firm szkoleniowych dla menedżerów.
O NAS

Autorem powyższego wpisu jest Iwona Piga, trener prowadzący szkolenia z asertywności a dodatkowo współautor tekstów w dziedzinie tworzenia przewag konkurencyjnych.
Na tej stronie mówimy równeż o:
– audyty zaangażowania załogi w różnych korporacjach
– ankiety kompetencyjne
– kursach z rozwoju osobistego i menedżerskiego
– eventy motywacyjnych
– zarządzanie zasobami ludzkimi