Szefowie organizacji nie mają wystarczającej wiedzy, aby sporządzać analiz planistycznych

W tym krótkim artykule zamieszczę wnioski ze spotkania edukacyjnego z menedżerami, jakie miałem w ostatnim tygodniu. Szkolenie zostało zaplanowane i zogniskowane w ramach zarządzania projektem. Najbardziej zdziwiło mnie, że najbardziej palącym wyzwaniem dla kierowników projektów jest zrobienie porządnego planu i określanie swoich dążeń. Tak naprawdę jest to zgodne z efektami projektów badawczych, które możesz przeczytać tu: Sprawdzone Szkolenia   Zarządzanie  .
Teraz przechodząc do opisywanego spotkania z menedżerami – szkoliłem w pensjonacie w Tatrach. Zapowiedziało w nim udział 16 kierowników centrali przedsiębiorstwa. Wydarzenie obliczyłem na 16 godzin dydaktycznych.
Na początku szkoleniowego dnia menedżerowie zostali poproszeni, aby się narysować siebie na kartkach papieru, po południu w pięcioosobowych podgrupach przeszli przez studium przypadku dotyczące szacowania finansów i ludzi do zadań w projekcie. Zastosowałem do tego klocki Lego, co oprócz efektu edukacyjnego wywołało niezłą frajdę i duże zaangażowanie.
Wnioski z tak przeprowadzonego ćwiczenia podsumowaliśmy sobie na laptopie za pomocą bardzo fajnego programu firmy SMART. Następnie wyświetliłem krótki instruktaż, który ktoś zamieścił w serwisie fajnefilmy.pl. Czułem wielki niepokój, jak doświadczeni kierownicy odbiorą odtworzony materiał.
Kolejnego dnia przedstawiłem uczestnikom programy online niezbędne do kierowania działaniami projektowymi. To był ten moment – wówczas zauważyłem nagle, iż kierownicy nie potrafią tworzyć plany oraz ustalać punkt przeznaczenia w swoich przedsięwzięciach. Zaskakującą konsekwencją tego problemu było – uczestnicy nie byli w stanie oddzielić celu od drogi do efektów i celów. Następne godziny poświęciłem na szkoleniu w praktyce trudnej sztuki planowania.
WIĘCEJ INFORMACJI O NASZYCH TEKSTACH
Ten blog opracowuje zespół doświadczonych fachowców prowadzących szkolenia dla organizacji i instytucji z różnych sektorów rynku.

W tym blogu  zwykle piszemy   o:
– audyty kompetencji specjalistów w firmach
– kwestionariuszy rozwojowe
– zajęcia edukacyjne z rozwoju osobistego i menedżerskiego
– eventy dla załogi
– zarządzanie zasobami ludzkimi
Z satysfakcja gościmy Państwa w blogu i zapraszamy do następnych odwiedzin na tej witrynie.