Symulacje biznesowe w kursach przygotowujących do pracy na danym stanowisku

Szkolenia dzielą się na wiele kategorii szkoleń: doskonalące dotychczasowe umiejętności, stanowiskowe, a także przypominające. W branży szkoleniowej pracownicy firm szkoleniowych często przygotowują projekty szkoleniowe doskonalące dotychczasowe umiejętności. Ale dobry dyrektor lub inny przełożony powinien przygotowywać równie często przyuczenie przygotowujące do pracy na danym stanowisku. W poniższym wpisie prezentuję, jakie elementy są tu często pomijane a istotne.
Kursy przygotowujące do pracy na danym stanowisku definiuje się jako przekazanie kwalifikacji bezpiecznego przygotowania zadań na stanowisku pracy, inaczej mówiąc zastosowania w firmy:
– metod efektywnej działalności zawodowej,
– technik komfortowej pracy,
– zachowań określających akceptację bezpiecznych sposobów działalności zawodowej i ich doskonalenie,
– nawyków odpowiedniego wykonywania zadań zawodowych.
W projektach szkoleniowych przysposabiających do stanowiska pracy można wykorzystać gry i symulacje. Nauczyłem się tego, wtedy gdy znalazłem tenże portal:
Gry Biznesowe
W ramach przygotowywania projektów szkoleniowych przygotowujących do pracy na danym stanowisku trzeba zrealizować:

– diagnozę stanowiska w oparciu o czynności w fazach działania usługowego,

– badanie stanowiska z punktu widzenia występujących zagrożeń i uciążliwości,

– diagnozę czynności wraz z określeniem opisanych w osobnych dokumentach zagrożeń i opisaniem różnych zachowań w tej sytuacji,

– analizę niebezpieczeństw pojawiających się w bezpośrednim środowisku, niedaleko miejsca, gdzie ktoś pracuje,

– przygotowanie dokładnego opisu stanowiska roboczego właściwie do powierzonego zadania roboczego.

Po przeprowadzeniu analizy czynności na wybranym stanowisku warto włączyć w swoje rozważania:

– listę słabych stron oraz bodźców niekorzystnych dla człowieka zarejestrowanych w określonej dziedzinie,

– rysunki obrazujące zadania i niebezpieczeństwa,

– tabele obrazujące cele w kolejnych fazach działania usługowego oraz niebezpieczeństwa.
W kolejnym artykule przedstawię instrukcje do kolejnej symulacji biznesowej.
Waldemar Bocian
Autor tej notki jest absolwentem wydziału politologii Uniwersytetu Łódzkiego i studiów podyplomowych z dziedziny gospodarki morskiej. Posiada certyfikat Mistrza Planowania Strategicznego USE. Buduje swoją karierę w Kłodzku. Od dwunastu lat uczy i opracowuje badania dotykające tematyki kierowania zmianami w branży „budownictwo”.

TEMATY BOGA:
Symulacje Handlowe