Pierwsza czynność w zakresie kierowania jako obszar szkolenia dla menedżera

Większość szkoleń dla menedżerów obejmuje nietypowe zagadnienia, takie jak kierowanie zespołem, time based management, inteligencja emocjonalna. Jednak uważam, iż najbardziej przydatne umiejętności kadry zarządzającej zawierają się w podstawowych zasadach kierowania firmą, wymyślonych dokładnie 90 lat temu przez H. Emersona.
Dziś postanowiłem zaprezentować obszary kursów dla menedżerów, jakie opłaca się szukać w segmencie firm szkoleniowych. Funkcje zarządzania kojarzone bywają najczęściej jako zadania oraz inne aktywności przynależne do stanowiska menedżerskie. Kierowanie grupą pracowników wywołuje konieczność doboru adekwatnego stylu postępowania,  które jest stosowne do wykonania w konkretnej sytuacji na rynku. Informacje o tym na tych stronach: Udane Treningi   Sprzedaż .
Dziś opiszę pierwszą funkcję kierowania, którą wykorzystują kierownicy w dużej liczbie znanych mi organizacji.
Tą aktywnością jest sporządzanie harmonogramów. Rozumie się przez nią wytyczanie celów organizacji i sposobów ich osiągnięcia. Menedżerowie opisując swoje wizje na przyszłe sytuacje biznesowe muszą rozmieścić w pewnych punktach czasu zadania, które powinny być wykonane oraz opracować najbardziej adekwatne sposoby zbliżające organizację do porządanego efektu biznesowego. Planowanie nie powinno być prowadzone tylko na bazie inwencji menedżera oraz mglistych wizji przyszłości.
Planowanie polega na określeniu metod oraz sposobu działania z punktu widzenia najbardziej efektywnej realizacji celów określonych przez kierownictwo przedsiębiorstwa. Elementem aktywności menedżera i podejmowanego przez niego tworzenia planów jest decydowanie o sprawach biznesowych, a więc dokonywanie wyboru sposobu wykonywania czynności spośród realnych opcji. Podstawowym działaniem bywa  wybór celów organizacji, w dalszej kolejności zdefiniowanie celów jej działów.
Firmy określają różnego rodzaju harmonogramy: taktyczno-strategiczne, strategiczno-wizjonerskie, wskazujące działania operacyjne. Z punktu widzenia czasu który dotyczy zasięgu działań możemy wymienić plany: krótkoterminowe, o średnim terminie zakończenia, długofalowe.
Umiejętność tworzenia harmonogramu jest wyjątkowo istotna. Z tego powodu uważam, że każdy przełożony musi przejść dobrą szkołę z tego zakresu.

O AUTORACH
Nasz serwis redaguje drużyna mających wieloletni staż badaczy organizujących treningi dla organizacji i instytucji z różnych dziedzin gospodarki.

Tu mówimy równeż na temat:
– analizy zaangażowania załogi w firmach
– testy psychologiczne
– szkolenia z budowania strategii i rozwoju firmy
– spotkania incentive
– zarządzanie kapitałem ludzkim