Komunikacja – wskaźnik zgranego zbioru ludzi

W dzisiejszym poście chciałem opisać główny przejaw skutecznie zbudowanego zespołu. Uważam, że jest to poprawna komunikacja. Poprzestaniemy teraz na znaczeniu rozpowszechnianiu wiedzy w opisywanym procesie. Badacze z Uniwersytetu w Nowym Jorku szacują, że na komunikowanie się z naszymi bliskimi przeznaczamy ponad 85% naszej aktywności. W ramach tego trzydzieści pięć procent stanowi monolog lub dialog, a dwie trzecie percepcja nadawanych wiadomości. Komunikowanie się jest równie ważne w dziale w przedsiębiorstwie, podobnie jak w zupełnie odmiennych grupach, np. pomiędzy członkami rodziny, pomiędzy muzykami, między sportowcami. Inne przykłady możesz przeczytać w internecie:   Weekendowe Wyjazdy Integracyjne i Team Building
Niezależnie od miejsca w organizacji i wykonywanego zawodu, porozumienie się okazuje się dominującą czynnością w pracy. Wydajemy polecenia, ogłaszamy plany, wsłuchujemy się w narzekania naszych partnerów biznesowych, mówimy, czego chcemy od podwładnego oraz ustalamy firmowe cele z partnerami biznesowymi. Dość często pewne przeszkody sprawiają, iż przepływ informacji jest niezwykle chaotyczny. Wtedy  podwładni są zmuszeni polegać tylko na własnych domysłach i wygenerowanych celowo plotkach.
Dla prawie każdegp pracownika język to zwykle tylko mowa. Jednak to jest nieporozumienie. Język mówiony wykorzystuje język, ale  to jedynie jeden kanał komunikowania się. Naukowcy określają to zjawisko jako komunikacja ustna. Trzeba jasno napisać, że jedynie człowiek ma możliwość porozumiewania się za pomocą języka.
Istnieją całkiem odmienne metody porozumiewania się, ale szerzej na ten temat w  innym poście, który zostanie opublikowany 16 maja.
To tyle menedżerskich przemyśleń.
Autor: Jan Piskorz
I DODATKOWO JAK ZWYKLE PORCJA INTERESUJĄCYCH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH WYJAZDÓW INCENTIVE Z POPRZEDNIEGO MIESIĄCA:
– Najchętniej zamawiana forma zadań team building : gry plenerowe bez zadań ekstremalnych
– Najlepiej ocenione w ankietach po spotkaniu gry – komentarze grup: scenariusz militarny
– Statystyczna wielkość grupy zajęciowej: siedemdziesiąt uczestników.
– Najlepsze dla zamawiającego dni tygodnia na wyjazd: czwartek.
– Najchetniej wybierana część kraju: Kaszuby

ŹRÓDŁO: Training Projects
Działamy jako ekipa animatorów zajęć z wieloletnią praktyką w działach HR ale jednocześnie kwalifikacjami związanymi z turystyką kwalifikowaną, co pozwala nam na oferowanie imprez w formie plenerowej, łącząc kształcenie pracowników i atrakcyjne gry. zatrudnieni u nas animatorzy to również znani himalaiści i polarnicy i ciekawe osobowości.
Nasze autorskie wyjazdy integracyjne i skuteczne szkolenia team building są polecane przez wiele korporacji z całego kraju.

Dodaj komentarz