Diagnoza oczekiwań szkoleniowych.

O roli szkoleń pracowniczych przekonywać chyba nikogo nie trzeba, mają one ogromne znaczenie i w organizacji firmy i w zawodowym rozwoju załogi. Jednak nie każdy jest świadomy faktu, jak istotne jest dokładne i precyzyjne doprecyzowanie szkoleniowych potrzeb, co przekłada się na wybranie odpowiedniej formy i zakresu szkoleń, a co się z tym wiąże będzie wpływać na ich skuteczność i efektywność.

Wielu przedsiębiorców tym się specjalnie nie przejmuje, decydując się na dla przykładu Kursy w Akademii Coacha
całkowicie przypadkowo albo ulegając podesłanym reklamom. Podejście tego typu będzie niestety skutkować tym, że szkolenia nie są w pełni efektywne, pewnie w większości przypadków pracownicy na nich skorzystają, ale w pełni się nie wykorzysta ich potencjału i możliwości.

Z tego też powodu zanim się zatwierdzi plan szkoleń powinno się precyzyjnie wyznaczyć, jakie potrzeby i możliwości ma pracowniczy zespół, i na tym podejmować decyzje. Etap ten czasami może chwilę potrwać i będzie wymagał jakiegoś zaangażowania, ale jest konieczny do wypracowania pełnej efektywności realizowanych szkoleń.

W takie ustalenia powinni być zaangażowani zarówno pracownicy własnej firmy, jak też trenerzy, którzy poprowadzą zajęcia, jedynie pełna współpraca tych wszystkich osób pozwoli na wybranie odpowiedniego rozwiązania. Ze strony firmy która zamawia takie szkolenie niezbędny jest w pierwszej kolejności udział wyższej kadry managerskiej i bezpośrednich przełożonych szkolonych członków załogi.

Spore znaczenie ma też aktywność uczestników szkolenia. Muszą być oni całkowicie świadomymi uczestnikami całości działań, ponieważ w praktyce oni najwięcej na tym skorzystają. Powinni oni w pełni współpracować z ludźmi odpowiedzialnymi za opracowanie diagnozy, co najczęściej wiązać się będzie z udzielaniem szczerych odpowiedzi na zadawane pytania.

Tego typu diagnozę można zrealizować na wiele różnych sposobów, lecz każda z nich będzie się sprowadzać do wyznaczenia oczekiwań i potrzeb pracowników i firmy. Jeśli proces ten wykona się tak jak należy, to z pewnością przeprowadzone szkolenia będą użyteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>