Czym jest wewnętrzna chęć do działania

Wewnętrzna chęć do działania oznacza bodźce skorelowane z rodzajem pracy a także cechami osobowymi, które wyjaśniają, z jakich powodów ludzie chcą wykonania wyznaczonych przez kogoś z zewnątrz czynności wchodzących w skład życia zawodowego lub osobistego. Składanie ludzi do aktywności opiera się na wpływaniu na zachowania człowieka za pośrednictwem dokładnie przemyślanych mechanizmów wpływu. Są to bodźce powodujące realizację zadań. Inspirację do sporządzenia poniższych spostrzeżeń zaczerpnąłem stąd:
Kaskadowe Szkolenia Coaching

Poniżej przedstawię już od dawna dominującą w dyskusji w sferze zarządzania koncepcję wpływania na ludzi – konstrukcję pobudek Maslowa. Potrzeby w tej koncepcji są następujące:
1. Samorealizacja: doskonalenie umiejętności, rozwój duchowego, wrodzone możliwości, poszerzanie horyzontów.
2. Uznanie: szacunek, prestiż, brak kompleksów.
3. motywy humanistyczne: związki międzyludzkie, przynależność, miłość, współpraca.
4. Bezpieczeństwo: fizyczne zabezpieczenie, stabilność emocjonalna, porządek.
5. Oddolność: głód, konieczność przyjmowania płynów, relaks, dobre zasypianie, uprawianie seksu.
Prawa, jakie opisano w zakresie konstrukcji motywów Maslowa to:
1. Motywy zaspokojone nie wpływają na człowieka pozytywnie w kierunku działania.2
2. W momencie zaspokojenia motywów będących najniżej w konstrukcji, jednostka odczuwa pobudki znajdujące się nieco dalej w hierarchii.
W czasie gdy prowadzę kursy dla menedżerów, często pamiętam o grupie pobudek według Maslova. Osoby będące na szkoleniu również posiadają swoje motywy działania. Dlatego uczęszczają na szkolenia i zamierzają się doskonalić.
W następnym artykule zaprezentuję sprawdzone metody diagnozy potrzeb edukacyjnych.
Na tą chwilę to tyle menedżerskich wniosków.
Redakcja:Robert Polski
Twórca tej notki jest absolwentem kierunku administracji Uniwersytetu Opolskiego i studiów podyplomowych z zakresu farmakologii. Posiada certyfikat Mistrza Przedsiębiorczości BGP. Buduje swoją karierę w Zakopanem. Od dziewiętnastu lat wykłada i kreuje badania odnoszące się do rekrutacji i selekcji kandydatów w sektorze „budownictwo”.

O TYM PISZEMY:
Badania kompetencji
Systemy ocen w organizacjach
Polityka human resources w komercyjnej jednostce biznesowej
Wieloaspektowe kierowanie ludźmi
Coaching